Kde štěňátka vyrůstají?
Naše chovatelská stanice je rodinného typu, tudíž jak dospělí psi, tak štěňátka žijí a vyrůstají v rodinném prostředí. Vrh se rodí u nás v rodinném domě, konkrétně v místnosti o cca 28 m2. Matka vrhu má zde k dispozici porodní box, jako své bezpečné místo, a to již 10 dní před plánovaným porodem. Ve chvíli kdy štěňátka okolo 3 týdne začínají chodit, dvířka boxu nadobro otevíráme a přidáváme do prostoru ohrádky s výběhem, kde mohou štěňátka objevovat svět, hrát si a venčit se na inkontinenční podložky. V případě příznivého počasí chodí štěňátka i na zahradu, kde mohou poznávat přírodu a venčit se na trávník, což je velmi důležitý návyk co se hygieny psa týče.

Čím jsou štěňátka krmena?
První měsíc přijímají štěňátka potravu sáním od maminky ze struků. Mléko od jejich matky je jedinečné, získávají z něj to nejlepší, jak živiny, tak protilátky, které utváří jejich imunitu do budoucna. Zhruba od 3-4 týdne začínáme štěnátkům nabízet i kašovitou stravu, v podobě mletého masa nebo rozmočených superpremiových štěněcích granulí, od značky Barking Heads, typ Puppy Days, grain free.

Jak mohu štěňátko rezervovat?
Většina štěňátek v naší chovatelské stanici je zadaná ihned po narození, tudíž nejlepší cestou je nás oslovit co nejdříve a udělat si předběžnou rezervaci. Necháváme na Vás, zda je pro Vás příjemnější nám nejprve napsat e-mail nebo raději ihned zavolat, komunikujeme oběma způsoby.

Rádi Vás poznáme ještě před samotným narozením štěňátek, tudíž máte u nás vždy dveře otevřené. Jsme taktéž nakloněni nezávazným návštěvám pro lidi, kteří nejsou plně rozhodnuti, zda je plemeno whippet pro ně nejlepší volbou, i ti jsou u nás vítáni. Nejlepší pro konečné rozhodnutí je strávit nějaký čas mezi vipety a lidmi, kteří mohou sdílet své zkušenosti.

Jediné kdy je u nás „klidový režim“ bez návštěv, je čas, kdy jsou štěňátka čerstvě na světě, tzn. období prvních 14 dní. Fena i štěňátka prožívají velmi intimní období, kdy je třeba jim dopřát naprostého klidu.

Kdy zjistím, zda je pro mě štěňátko rezervováno?
Ihned po narození vrhu dáváme informaci, jak probíhal porod a kolik se narodilo štěňátek. Okolo 14 ti dnů věku štěňátek obesíláme všechny zájemce s informací, zda se mohou přijet na štěňátka podívat.

Kdy odchází štěňátko domů k novým majitelům?
Štěňátka odcházejí do nových domovů ideálně v 8 týdnech. Nejdůležitější je, aby štěňátko odcházelo v psychické i fyzické pohodě, proto nikdy nepředáváme štěňátko dříve a dbáme na to, aby bylo minimálně 2- 3 dny po očkování a čipování stále u nás a až pak se vydalo na cestu k novým majitelům. Každé štěně je jedinečné, jak svým zjevem, tak povahou i toto zohledňujeme a doporučujeme novým majitelům, zda je již vhodné, aby se štěňátko vydalo na cestu do nového domova.

Bude štěňátko očkované a čipované?
Všechna štěňátka ve věku 7 týdnů očkujeme a čipujeme. Ačkoliv obecná doporučení říkají, že štěně je možné očkovat od 6 týdne, není to žádoucí. Ideální je počkat, jelikož je třeba, aby si štěně vytvořilo do té doby potřebné protilátky, které budou tvořit budoucí imunitu, která se startuje díky protilátkám získávaných z mléka jejich matky. Šteňátko tedy bude odcházet očkované, čipované, s Evropským pasem zvířete, tzn. Pet pasem.

Co nás čeká v den předání štěňátka?
V tento velký den je pro štěňátko připravena taštička s výbavičkou, kde majitel najde vše potřebné do začátku. Pohodlný a bezpečný chrtí obojek, vodítko, obleček pro případ chladnějších dnů během pobytu venku a něco na zub. V den předání štěňátka podepisujeme s majiteli smlouvu, jejíž náhled zasíláme majitelům již dopředu na e-mail, aby si mohli v pohodlí domova zkontrolovat veškeré své údaje. Majitelé dostávají „vipetí manuál“, který jsme vytvořili, jako takový přehled, kde se dočtete vše o stravě, výchově, zdraví atd.

Kdy dostaneme PP, nebo-li průkaz původu?
Během jednoho až tří měsíců od doby, kdy si štěňátko přivezete domů, obdržíte od chovatele průkaz původu k štěňátku. Chovatel kolem 7 týdne věku vrhu posílá všechny potřebné dokumenty, ohledně kontroly vrhu, čísla čipů, čísla zápisu, kopie šampionů rodičů atd. jako podkladů pro vystavení PP na klub a ČMKU  (Českomoravskou kynologickou unii), která je v průběhu jednoho až dvou měsíců vystaví a pošle chovateli, který je poté pošle doporučeně každému majiteli na adresu, kterou má uvedenou jako korespondenční ve smlouvě.

Z jaké linie štěňátka pocházejí?
Naše feny, tudíž i jejich potomci pocházejí z výstavní linie, kde je kladen důraz jak na krásu zvířete, tak na sport – coursing.

Obecně se vipeti dělí do dvou linií, „výstavní“ a „dostihové“. Jedinci z výstavní linie jsou exteriérově vyvážení a krásní, uplatní se i na coursingu. Jedinci z linie dostihové jsou záměrně chováni pro rychlost, mají tedy veškeré předpoklady být na závodech velmi rychlí, ale co se týče exteriéru psa jsou od standartu a výstavní linie velmi odlišní.

Jaká je cena štěňátka?
Cena štěněte se odvíjí od investovaných nákladů do vrhu, tzn. náklady na krytí, cesty, ubytování, kvalitu stravy, ocenění atd. což jde ruku v ruce s tím, zda se jedná o zahraniční krytí. V současné době se ceny štěňat v České republice pohybují v průměru mezi 30 – 40 tis. Kč.